همه ما برای رسیدن به اهدافمان به انگیزه نیاز داریم. همه ما برای رسیدن به آنچه در زندگی می‌خواهیم به هدف‌گذاری نیاز داریم. فرقی نمی‌کند که دانش‌آموز باشیم و بخواهیم نمرات خوبی بگیریم، یا ورزشکاری که برای مسابقه تمرین می‌کند یا اینکه برای کاهش وزن در تلاش باشیم، یا قصد بالابردن فروش و سوددهی بیشتر در کسب و کارمان را داشته باشیم. برای همه ما در مواقعی حفظ انگیزه می‌تواند دشوار باشد. بخصوص در شرایطی که اوضاع بهم ریخته بنظر برسد، دروس بسیار سخت‌تر از حد انتظارات ما باشند، حریفان قدری داشته باشیم، ژنتیک، هورمون‌ها و عادات ما برضد کاهش وزن باشند و اوضاع بازار بسیار نامساعد و شکننده باشد.

 

اهداف کوچک قابل‌دستیابی برای خود تعیین کنید

گاهی اوقات اگر کل تصویر بزرگ و راهی را که باید طی کنید را ببینید، مکن است وحشت‌زده و ناامید بشوید، به همین دلیل برای رسیدن به هدف نهایی خود، باید اهداف کوچک قابل دستیابی تعیین کنیم. از سوی دیگر ذهن شما در فکر هدفتان است اما آیا اقدامات شما در جهت اهدافتان کار می‌کند؟ انگیزه شما انگیزه شماست و اعمال شما اعمال شما. داشتن انگیزه برای رسیدن به اهدافتان مثل سوخت موتور عمل می‌کند، اما لازم است که با برداشتن قدمهای کوچک امکان‌پذیر انگیزه را همواره زنده نگه‌دارید.

 

                                     لازم نیست کل راه پله را ببینید، فقط قدم اول را بردارید.

دکتر مارتین لوتر کینگ

 

اهدافتان را با چالش‌ها درگیر کنید

 

مثلا اگر هدفتان کاهش وزن است می‌توانید در یک مسابقه ورزشی شرکت کنید. اکنون شما انگیزه لازم برای رعایت رژیم غذایی و ورزش‌کردن دارید. هدفتان موفقیت تحصیلی است برای خودتان یک رقیب درسی انتخاب کنید. نمره من باید بالاتر از فلانی بشود. می‌خواهید کسب و کارتان رونق بگیرد هدفتان فروش بیشتر در طول یک هفته نسبت به هفته قبل باشد. اما دقت کنید که هدفهایتان را با قدمهای کوچک بردارید. رقیب درسی که انتخاب می‌کنید با شما تفاوت سطحی بسیار زیادی نداشته باشد. یا توقع نداشته باشید در یک هفته آمار فروشتان نجومی شود. نکته مهم در این جا درگیر‌شدن در یک چالش یا رقابت در حد توان ماست. جوری که انگیزه ما حفظ شود و با رسیدن به اهداف کوچکتر برای برداشتن گامهای بلندتر اشتیاق لازم را داشته باشیم.

 

 

انصراف‌دهنده نباشیم

 

شما کاری را شروع کرده‌اید. چند قدم در آن پیشرفت کرده‌اید و نتایجی هم گرفته‌اید. حال وارد مراحل سخت‌تر شده‌اید. آیا می‌خواهید کار را تمام کنید؟ هر فرد موفقی در این لحظات با افکار منفی دست به گریبان شده است.  جمله ناامید‌کننده

” من هرگز موفق نمی‌شوم”

را همه با خود داشته‌اند. با این حال، افراد موفق روی این دیالوگ ذهنی و احساس ناتوانی تمرکز نمی‌کنند. دلشان وقتی یکهو می‌ریزد یا از تصور شکست لرزه بر اندامشان می‌افتد، این احساسات را به هر نحوی که شده از خود دور می‌کنند.

 

علاوه بر غلبه بر افکار منفی تداوم و استمرار رمز موفقیت است. فرد موفق تا موقعی که از آن مانع، امتحان یا رقابت عبور نکرده، دست از تلاش بر نمی‌دارد. اگر بتوانید به مدت کافی بر روی هدف تمرکز کنید در نهایت به آن می‌رسید. فقط صبر و انگیزه و برداشتن قدمهای مداوم ضرورت دارد.

 

به این نتیجه رسیده‌ام که باید شروع درستی داشته باشید، زیرا یک شروع خوب کمک می‌کند تا مدتی با انگیزه به پیش بروید. اگر درست شروع کنید شانس بیشتری برای موفقیت دارید.

 

چند نکته کلیدی برای شروع اقدام با بالا‌ترین انگیزه:

 

۱) از یک هدف کوچک شروع کنید. با یک کار مسخره آسان شروع کنید. با تیک‌زدن هدف کوچک آسان اعتماد بنفستان بیشتر می‌شود و خوشحال می‌شوید. در این حالت برای موفقیت‌های بیشتر تربیت می‌شوید.  انگیزه شما تقویت‌شده و از افت آن جلوگیری می‌کنید.

 

۲) بسیاری از مردم چند هدف را همزمان آغاز می‌کنند. یادگیری زبان، ترک سیگار و کاهش وزن را نمی‌توان یکباره انجام داد. شما یک میزان رغبت و انرژی محدودی دارید. اگر بطور همزمان بدنبال چند هدف باشید انرژیتان تحلیل رفته، انگیزه خود را از دست می‌دهید و قادر به تمرکز بر روی تمامی چند هدف خود نخواهید بود. پس با یک هدف کوچک قابل دستیابی شروع کنید.

 

۳) بمرور هدفتان را بزرگ کنید. اگر در دو هفته اول فقط چند حرکت ورزشی ساده انجام داده‌اید، به مدت دو هفته دیگرزمان اختصاص‌یافته به هدفتان را مثلا از ۵ دقیقه به ۱۰ دقیقه افزایش بدهید. بطور مرتب زمان بیشتری را به هدفتان اختصاص بدهید. این روند را ادامه بدهید. تا به میزان دلخواه و موثر برسد.فقط باید حوصله کنید و با پیشرفت‌ها آرام و کندتان کنار بیایید.

 

۴) تنها زمانی می‌توانید موفق شوید که روی هدفی تمرکز کنید که واقعا واقعا آن را بخواهید. این یک اصل مهم است. پرداختن به اهدافی که میل باطنی ما نیستند، به تنیجه نمی‌رسد. باید از فکر‌کردن به رسیدن آن هیجان‌زده شوید. بی‌صبرانه منتظر تحقق رویایتان باشد. اگر این حس و اشتیاق را ندارید، شما موفقیت چندانی کسب نخواهید کرد. پس توجه کنید که  اهدافی را انتخاب کنید که واقعا با تمام وجود می‌خواهید؛ نه صرفا بخاطر خوشایند دیگران و یا جو حاکم بر جامعه. مطمئن شوید که هدفتان واقعا با علاقه و معیارهایتان مطابقت داشته باشد.

 

۵) شما می‌توانید انگیزه خود را با الهام‌گرفتن از الگوها و افراد موفق بالا نگه‌دارید. در مورد افراد مورد نظرتان مطالعه کنید. سرگذشتشان را بخوانید. از داستانهای واقعی آنها درس بگیرید و ذوق و شوق خود را تقویت نمایید. این روش کمک شایانی به شما می‌کند تا با انرژی و انگیزه بالا پیش بروید.

 

۶) قبل از شروع کمی مطالعه کنید و اطلاعات جمع کنید. یا اگر ابزار و امکاناتی لازم دارید قبل از شروع به تهیه آنها بپردازید. بطور ناگهانی و بی‌گدار شروع نکنید. البته خیلی وسواس بخرج ندهید. طول دادن بیش‌از حد منجر به رشد شک و تردید و هزاران چرا و چگونه در ذهنتان خواهد شد و درنهایت مانع اقدام با انگیزه بالا خواهند شد. اما بدون مطالعه و ارزیابی اولیه و داشتن یک برنامه مشخص شروع‌کردن نیز باعث شوکه‌شدن و خستگی زودرس شما خواهد شد. بنابر این پرس و جو و تحقیق کنید، زمان و هزینه‌ها را بر اورد کنید و مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید، اگر در این حالت باز مجاب و مصر به رسیدن به هدفتان هستید سر زمان مشخصی شروع کنید.

 

۷)در طول مسیر رسیدن به هدف انگیزه شما نوسان خواهد داشت. بسیاری از ما با شنیدن اخبار ناخوشایند، درگیر‌شدن با دیگران و موارد ناخواسته بسیاریکه در طول مسیر بدانها بر‌می‌خوریم، ناامید می‌شویم و انگیزه‌امان را از دست می‌دهیم. در این حالت سعی کنید با غلبه بر افکار منفی، با خواندن، مطالعه زندگینامه افراد موفق، مشاهده فیزیکی خواسته خود، تصور و تجسم خودتان در موقعیتی که به هدفتان رسیده‌اید، حرف‌زدن با یک مشوق واقعی و فکر‌کردن به اهدافی که تا به اینجا بدست آورده‌اید، سوخت لازم برای بالابردن انگیزه خودتان را فراهم کنید.

 

۸) بخاطر داشته باشید بهترین زمان برای افزایش انگیزه و میل و رغبتمان در همان لحظات نخستی است که متوجه افت ناگهانی آن می‌شویم. بدانید که تغییر افکار در لحظات اولیه ورود یکسری افکارمحدودکننده و منفی مشابه، بسیار آسانتر از زمانی است که مدت زیادی با آنها زندگی کرده‌ باشیم. لحظات اولیه را دریابید و دشمنان ذهنی را دم حجله بکشید.